Ulaganje u rani razvoj djece kroz intersektorsku suradnju u Gradu Zagrebu

NOSITELJI:
Dom zdravlja Zagreb – Centar
Dom zdravlja Zagreb – Istok
Dom zdravlja Zagreb – Zapad

Pravovremeno prepoznavanje zdravstvenih i socijalnih rizika po zdravlje djeteta, zdravstveni odgoj, edukacija, informiranje i obrazovanje s ciljem promicanja zdravlja i prevencije bolesti posebno u najosjetljivijim razdobljima života

Unapređenje zdravstvene zaštite obitelji kroz projekt patronažnih sestra

Rani razvoj djeteta ključan je za njegov kasniji zdravi razvoj, što utječe ne samo na pojedinca, već i na društvo u cjelini.

Cilj ovog projekta je unaprijediti zdravstvenu zaštitu te trudnicama, majkama i njihovim obiteljima osiguravati dostupnost, pomoć i podršku u rješavanju zdravstveno-socijalnih rizika te poticati kvalitetan psihomotorički razvoj djece.

Patronažne sestre vodeći su nositelji intervencije kojoj je u središtu zdravlje i blagostanje obitelji. Aktivnosti projekta provode se svakodnevno tijekom kućnih posjeta te se sukladno potrebi nastavljaju u resursima doma zdravlja i zajednice. Ovim projektom planiran je raniji ulazak patronažnih sestara u obitelj trudnice (kućne posjete sa 16 i 28 tjedana trudnoće) gdje se kroz razgovor s trudnicom/majkom detektira stanje u obitelji te vrši procjena mogućih rizika za zdravlje, kako majke tako i djeteta.

Redovitim posjetama u novorođenačkoj i dojenačkoj dobi patronažna sestra potiče obitelj na  usvajanje roditeljskih vještina te razvijanje zdrave emocionalne veze s novorođenčetom/dojenčetom.  Pri tome je od neizmjerne važnosti ohrabrivanje i očeva da ustraju u ravnopravnom sudjelovanju u njezi i odgoju djeteta.

Patronažne sestre sukladno svojim kompetencijama pojedine poteškoće rješavaju same ili upućuju roditelje u Savjetovališta, odnosno specijalizirane timove pedijatrije, ginekologije i obiteljske medicine.

Navedene posjete patronažnih sestara su besplatne, a u sklopu projekta djeluje i Savjetovalište.

Izravni korisnici obuhvaćeni projektom su trudnice, rodilje, novorođenčad i mala djeca.

Rad Savjetovališta obuhvaća:

  • edukaciju roditelja o motoričkom, senzornom, emocionalnom, kognitivnom te komunikacijskom aspektu razvoja djeteta u svakodnevnim aktivnostima koje se s novorođenčetom i  dojenčetom provode više puta dnevno (prematanje pelene, presvlačenje odjeće, podizanje i spuštanje, nošenje djeteta)
  • edukaciju roditelja o optimalnom položaju djeteta u nosiljci kojim se potiče pravilan rast i razvoj kralježnice i kukova te upoznavanje sa psihofizičkim dobrobitima nošenja za dijete i roditelje
  • demonstraciju pravilnog postupanja s djetetom (baby handling) i pravilnog postavljanja djeteta u nosiljku (babywearing)

Edukacije se provode u obliku grupnog i individualnog rada.

Cilj i važnost Savjetovališta:

Potpora, edukacija, psihološka podrška i osnaživanje sudionika samopouzdanjem i kompetencijama u skrbi za dijete i roditelje.

Dobrobiti koje donosi ulaganje u rani razvoj djece su višekratne, a samo neke od njih su: poboljšanje zdravlja djece kroz preventivne programe, smanjenje pojave zdravstvenih problema u kasnijim fazama života, a jačanjem roditeljskih kompetencija kroz različite programe roditelji dobivaju podršku te bolje skrbe o djeci što dugoročno doprinosi stabilnijem i zdravijem društvu.

Ovim se ne samo osigurava bolja budućnost pojedinca već se doprinosi i razvoju društva u cjelini.

“Ako sve prođe kako treba tijekom prvih godina života, ako je razvoj mozga optimalan, onda postoje dobre šanse da dijete izraste u zdravu, produktivnu odraslu osobu, ali i obratna situacija je točna”

prof. F. Oberklaid

Projekt je financiran iz Proračuna Grada Zagreba.

Dom zdravlja Zagreb – Centar

Način prijave:

Prijava se vrši putem e-maila: savjetovaliste.dijete@dzz-centar.hr i Google obrasca dostupnog na poveznici .

Lokacije i radno vrijeme: Runjaninova 4 i Av. Većeslava Holjevca 22

Utorkom i srijedom od 15:00h do 19:00h uz obaveznu prethodnu najavu putem e-maila.

Više o rasporedu lokacija i kontaktima patronažnih sestara na internetskoj stranici: https://dzz-centar.hr/primarna-zdravstvena-zastita/patronazna-zdravstvena-zastita/

Dom zdravlja Zagreb – Istok                                             

Način prijave:

Trudnice, majke novorođenčadi, dojenčadi, male djece i njihove obitelji termine kućnih posjeta dogovaraju putem e-maila ili telefonom u vremenu od 7:30 do 9:00 sati i/ili od 14:00 do 15:00 sati.

Lokacije i radno vrijeme:

Na području djelovanja Doma zdravlja Zagreb – Istok u kućnim posjetama u obiteljima gradskih četvrti Maksimir, Gornja Dubrava, Donja Dubrava, Peščenica i Sesvete, sukladno dogovoru između 7:00 i 15:00 sati svaki radni dan osim subote i nedjelje.

Baby handling se u Domu zdravlja Zagreb-Istok provodi jednom mjesečno na dvije lokacije, u Sesvetama – Ninska 16 i Dubrava – Grižanska 4.

Više o rasporedu lokacija i kontaktima patronažnih sestara na internetskoj stranici: https://dzz-istok.hr/patronazna-sluzba-kontakti/

Dom zdravlja Zagreb – Zapad

Više o rasporedu lokacija i kontaktima patronažnih sestara na internetskoj stranici:

Literatura:

  1. Šogorić S, Popović D. Pokret zdravih gradova – djelotvorno znanje za zdravlje. Zagreb: Hrvatska mreža zdravih gradova; 2010.
  2. National Health Cities Networks in the WHO European Region. Promoting Health and Well-being throughout the Europe. Copenhagen: World Health Organization, Regional Office for Europe, 2015. 3. https://www.unicef.hr/wp-  content/uploads/2016/01/Konvencija_20o_20pravima_20djeteta_full.pdf 

Skip to content